• टोखा टाइम्स

  • प्रकाशित मिति:३ बैशाख २०७९, शनिबार


  बिज्ञापन
 • टोखा बिस्का: जात्रा विशेष: आज खट स्नान गरिदैँ

  टोखा टाइम्स, काठमाडौँ ।  बैशाख १ गते धार्मिक तथा ऐतिहासिक तीर्थस्थल सपनतीर्थ मेलासँगै विधिवट रुपबाट सुरुभएको  बिस्काः  जात्राको आज तेस्रौँ दिन नारायण पोखरीमा देवीदेवताका खट स्नान गरिदैँ छ । यस दिनको जात्रा बिस्काः नखः को बिशेष जात्राका रुपमा लिइन्छ ।

  हिजो सिन्दुर जात्राका साथ खटहरुलाई नगर परिक्रममा पश्चात थनेलाछीमा विसाइएको देवीदेवताको खाटलाई विशेष सिन्दुर जात्राका साथ विहानको प्रातकालिन समयमा बाजागाजा सहित नगरपरिक्रमा गराई हसल टोलमा बिसाइन्छ ।

  हासल टोलमा बिसाइन्छ राखेको देवीदेवताका खटहरुलाई आज दिउँसो २ बजेतिर तलेजुबाट गणेशकुमारी सहित सरकारी पूजा पश्चात भब्य सिन्दुर जात्राकासाथ नारायण पोखरीमा स्नान गराइन्छ । नारायण पोखरीमा स्नान पश्चात खटलाई जात्रा गरी मसानकाली मन्दिर परिसर परिक्रमा गरेर पुनः पोखरी मार्ग भएर नगर परिक्रमा गराई कोनेलाछीमा सबै खटहरु बिसाइन्छ । रात्रीकालिन समयमा जस्तै मत्या जात्रामा कोनेलाछीमा रहेको दबलीमा टोखाको मौलिक याँ प्याखँ नाग प्याखँको आयोजना हुने गर्दछ । त्यस्तै देवीदेवताको खट अगाडि रातभरी भजनकृतन गरी जागा रहन्छन् ।

  जात्रामा सपनविनायक, गणेश, कोथु गणेश, पिगण द्यः, चण्डेश्वरी भगवती , सरस्वती र महादेवको जात्रा गरिन्छ ।

  Facebook Comments Box